Retrospektiivi: Matt Broadley
Kun Oulun musiikkivideofestivaalit järjestettiin ensimmäistä kertaa vuonna 1994, Berliini muuri oli kaatunut ja Euroopan unioni perustettu. Läntisessä maailmassa liberalismi näytti takaavan rauhan ja vaurauden. Ruotsalainen ohjaaja Matt Broadley eli tuolloin keskellä eurodance-kuplaa, jossa vallitsi yleistä optimistista ilmapiiriä heijastanut euforia. Ihmiset reagoivat hedonistisesti rautaesiripun laskeutumiseen. Broadley ohjasi satoja miljoonia katselukertoja saaneita musiikkivideoita mm. Ace of Baselle, E-typelle ja Culture Beatille.
“Hyppäsin kyytiin aivan kuten kaikki muutkin, tietämättä, minne juna oli matkalla. Vasta jälkikäteen on ollut mahdollista tunnistaa tiettyjä trendejä, jotka kiteytyivät siihen, mitä nyt kutsumme eurodanceksi. Jotkut videoista ovat kestäneet aikaa, mutta osa siitä oli kulttuurisessa mielessä roskaa – ja se pätee myös omiin töihini”, Broadley sanoo.
Retrospektiivisessä näytöksessään Broadley vie meidät matkalle viime vuosituhannen lopulle. Miksi kuolleeksi luultu eurodance trendaa jälleen? Onko kyse silkasta nostalgiasta? Kenties voimme suhtautua eurodanceen pohdiskelevan nostalgian keinoin. Kun ymmärrämme, että mennyttä ei voi rakentaa uudelleen, voimme poimia sieltä epätäydellisyyksiä syleileviä muistojen palasia, saada lohtua ja ruokkia mielikuvitustamme.
Joel Karppanen
Matt Broadleyn vierailu järjestetään suomalais-ruotsalaisen kulttuurirahaston tuella.