Muusat Oulun kirjakaupassa

Jaana Suorsa: Leonardo da Vinci – orjattaren poika
Kirjailijavieraaksi Oulun kirjakauppaan saapuu Jaana Suorsa esittelemään uusinta teostaan Leonardo da Vinci – orjattaren poika (Kulttuuriosuuskunta Partuuna 2025).
Kirjan tarina kertoo ihmisen ostamisesta orjaksi samaan aikaan kun renessanssi alkoi kukoistaa. Kuinka Leonardo da Vinci liittyy ihmiskauppaan? Kuka oli Leonardon äiti, kuka Monna Lisa? Miksi Leonardo rakasti pikkulintuja enemmän kuin Jumalaa? Ketä Leonardo rakasti? Miten Leonardosta tuli hallitsijoiden pelinappula sotien pelilaudalla ja lopulta Ranskan kuninkaan uskottu?
Tarina saattaa olla totta tai liian kaukaa haettu, kuten monet tarinat Leonardon suvusta ja lähtökohdista. Nämä henkilöt ovat eläneet, toimineet ja jättäneet jälkensä historiaan. Jopa orjakauppiaan kaltainen on elänyt, rikastunut myymällä ihmisiä. Tämän tarinan kertomisen yhtenä lähtökohtana on italialaisen kirjallisuudentutkijan Carlo Veccen näkemys Leonardo da Vincin äidin Caterinan alkuperästä.
Jaana Suorsa on oululaislähtöinen, nykyisin Akaassa asuva kulttuurituottaja, kirjailija ja sarjakuvataiteilija. Haastattelijana Oulun elokuvakeskuksen toiminnanjohtaja Sauli Pesonen.
Esteetön pääsy. Pyörätuoliramppi käytössä tarvittaessa. Wc ei ole esteetön.