Pohjoinen kulttuurivirta: Oulun Taiteiden Yö

14.8.–15.8.2020

Oulun Taiteiden Yö tapahtuu tänä vuonna yli puoli vuorokautta kestävänä suorana netti-TV-lähetyksenä Oulun juhlaviikkojen Pohjoinen kulttuurivirta -kanavalla perjantaina 14.8. kello 16–06.

  • 16.00 Oulun Taiteiden Yön äänekäs avaus
  • 16.10 Vieraana Akseli Klonk / Anu Enqvist
  • 16.20 Soivan Siilin juhlanäyttelyn avajaiset kirjastolla
  • 16.40 Vieraina: Valveen elokuvakoulu / Tommi Nevala sekä Oulun kansainvälinen lasten- ja nuortenelokuvien festivaali / Anna Asplund
  • 16.45 Oskari-elokuvia
  • 17.00 Sarjakuvagalleria! Mika Lahtonen
  • 17.05 Marja Salevan näyttelyn avajaiset Pohjoisen valokuvakeskuksen galleriassa
  • 17.15 Vieraana: Proto ry / Johannes Helama: Designtori 2020
  • 17.45 Liikkuva Laulureppu
  • 18.00 Oulun Muusajuhlat / Reetta Huttunen kirjaston Laiturilla
  • 18.15 Vieraana: Eemeli Vaara, Vaara Records, ja Joonatan Niemi, Scene Arts Oy
  • 18.20 Musiikkia: Eemeli Vaara
  • 18.25 Oulun teatteri: Olipa kerran kassakaappimurto, harjoitukset
  • 18.45 Oulun Cosplay ry, tanssia ja laulua
  • 19.00 Oulun Muusajuhlat / Alivaltiosihteeri, Voimala1889
  • 19.10 Elektropatio, Voimala1889:n patio
  • 19.15 Itämaista tanssia: Yasmine ry
  • 19.35 Runoutta: Miia Paani, Kaisa Halmkrona, Eero Suvilehto
  • 19.55 Anniina Holappa esittelee Ränni-galleriaa
  • 20.00 Performanssi: Syli, Nina Juustila Ränni-galleriassa
  • 20.10 Improteatteria: Uniikki Unikorni
  • 20.30 Trashscape: vieraana Inkeri Jäntti
  • 20.45 Olutkulttuuria: Craftbeercornerfest, Juomapuohi ja Mallaskellari; Anarkistimarttojen Bingo
  • 21.00 Esitys: Maljapuheita 1 MYÖHÄSSÄ – Mika Kiviniemi
  • 21.25 Ympäristötaidetta: Pikinen Poloku, Pikisaari
  • 21.40 Vieraana: Teatteri Saaga
  • 21.45 Teatteria: Elbe!
  • 21.55 Mikä on Morning Rave? TaikaBoxin studio, Pikisaari
  • 22.10 Monologi: Ruumiillisia tarinoita, Cuenta corporales – Katri Rauanjoki
  • 22.15 Vieraana: Anna-Kaisa Järvi ja Katri Rauanjoki
  • 22.25 Musiikkia: Marías del Amor
  • 22.40 Vieraana: Heidi Maria Huotari, Oulun anarkistimartat ry
  • 22.55. Musiikkia: Heikki Ruokangas & Anne-Mari Kanniainen
  • 23.15 Vieraina: Joonatan Hamari, Rotos ry, ja Henry Kuusniemi, Tulva ry
  • 23.25 Musiikkia: Viitala
  • 23.40 Musiikkia: Uusi rakkaus duo
  • 00.05 Musiikkia: Väisänen
  • 00.15 Keskustelua: Mistä voi laulaa?
  • 00.25 Musiikkia: Jalot pojat
  • 00.40 Vieraana: Kinky Carnival Burlesque
  • 00.50 Musiikkia: Tuuli Jartti
  • 01.00 Vieraana: Heikki Myllylahti, Oulu Urban Culture ry
  • 01.30 Vieraina: Aapo Kukko, Merikoskikerho; Paavo J. Heinonen, aikakauslehti Kaltio
  • 02.00 Musiikkia: Kas Kan
  • 05.00 Oulun Taiteiden Yön loppu: Finnegans Wake, viimeinen kappale, lukijana Paavo J. Heinonen

LISÄKSI:

Sarjakuvapiirtäjiä, Oulun anarkistimartat

Tavallisesti Taiteiden Yö tekee koko Oulun keskustasta suuren kulttuuriareenan houkutellen tapahtumiin yhteensä yli 30 000-päisen yleisön. Massatapahtuman järjestäminen koronarajoitusten aikana ei tuntunut vastuulliselta.

Oulun Taiteiden Yö nähdään striimattuna totutusta torstai-illasta poiketen perjantaina.

Lähetyksen päästudio on Pikisaaren koulun alueella Oulu Urban Culture -yhdistyksen tiloissa. Studion lisäksi yksi lähetysyksikkö kiertää muualla Oulun ydinkeskustassa, mistä livestriimiin napsitaan muun muassa pätkiä Oulun Muusajuhlien ohjelmistosta.

Ohjelmassa on niin esittävää taidetta kuin vierailuja gallerioihin sekä keskusteluja oululaisten kulttuurintekijöiden kanssa.

Kanavalle pääset osoitteessa www.pohjoinenkulttuurivirta.fi.

Ohjelma 2020