Baletti vei Delta Lifen ohjaajan jo viisivuotiaana tanssin maailmaan
Viisivuotias Mikko Makkonen oli päättänyt haluavansa balettitunnille. Arvoitus on, mistä savolainen pikkupoika tämän keksi. Varkautelaisessa duunariperheessä kun ei kurinalaisen tanssitaiteen roolimalleja liiemmin ollut. Onneksi kotipaikkakunnalla sattui kuitenkin olemaan balettikoulu, josta Makkosen tanssiaskeleet alkoivat.
Nyt 37-vuotiaan tanssijan tehtävänä Delta Life -show’n koreografisena ohjaajana on luoda Jukka Takalon käsikirjoituksesta monitaiteellinen elämys. 45-minuuttisessa show’ssa on mukana musiikkia, sirkusta ja ilmakitarointia ja tietenkin Makkosen omaa taiteenlajia tanssia. Teoksessa esiintyy 7 ammattitanssijaa ja tanssinopiskelijoiden ryhmä.
Makkoselle tanssi on ilmaisun kanava, joka läpäisee kielimuurit ja on tasa-arvoinen. Tanssia ei kuitenkaan yleensä pidetä ihan yksinkertaisena taidemuotona. Makkonen rohkaiseekin katsomaan ja kokemaan tanssia ilman perinteistä odotusta pakollisesta juonesta tai tarinasta.
”Kehollisuus yhdistää ihmisiä. Meillä kaikilla on oma kehollinen kokemus, jonka kautta voi lähestyä tanssin katsomista tai omaa tanssimista.”
Esimerkiksi arkisista asioista peukaloiden liike peliohjaimella tai puhelimella tai ihmisjoukkojen liikkuminen jalkakäytävillä voi muuttua tanssiksi. Ruumiillisuus ja aistimaailman avaaminen on Makkoselle tärkeää.
”Mitä tanssi on, on hyvin subjektiivinen, itselle määriteltävä asia. Digiaikana haluan palauttaa kehollisen kokemisen. Emme ole vain kelluvia päitä ruudulla.”
Delta Life koskettaa kaikkia aisteja
Delta Life tarjoaa Makkosen mukaan fyysisyyden ja liikkeen lisäksi myös erilaisia elementtejä, joista yleisö voi nauttia.
” Joku voi pohtia koko kokonaisuutta, tai kuulostella sitä konsertinomaisesti ja nauttia uudesta sävellyksestä ja musiikista, kun taas toinen ihmettelee visuaalisuutta tai arvostaa tanssia ja sirkusta. Delta Life on jotain, mitä ei ole koettu koskaan ennen. Oulun syntysijoilla juhlitaan ympäristöä ja kulttuuria.”
Makkosta pyydettiin mukaan ohjaaja-koreografiksi alkuvuodesta 2025. Helmikuussa 2026 puoli vuotta ennen tapahtumaa tunnelma on innostunut ja jännittynyt. Juuri nyt tapahtuu paljon. Lavarakenteissa etsitään ratkaisuja esimerkiksi sirkuslajien välineiden kiinnitykseen poikkeuksellisissa olosuhteissa. Suunnitteluvaiheen jälkeen päästään esiintyjienkin kanssa aloittamaan tositoimet. Äänimaailma alkaa valmistua, muusikot äänittävät studioissa ja tanssijat pääsevät kohta treenisaleihin.
”Taide on yhteistyötä ja inhimillistä ihmisten välistä luovaa työtä. Pitää sallia prosessille se, että se voi ottaa käännöksiä. Lopulta näyttämöviikolla kohteessa se konkretisoituu.”
Ainutlaatuinen projekti kasvattaa
Monimuotoisessa projektissa yllätyksiltä ja kiemuroilta ei ole vältytty, mutta Makkonen tiesi, mihin lähti mukaan.
”Heti pyydettäessä tuli ilmi Delta Lifen mittakaava ja paikkasidonnaisuus, ja ne ovat pitäneet paikkansa. Yksityiskohtia on tullut sitten pikkuhiljaa. Tämä on ainutlaatuinen kokonaisuus, mikä vaatii tosi tarkkaa tuotannollista ja teknistä työtä ja sitten myös sisällön yhteensovittamista olosuhteisiin. Lava on monikerroksinen ja siinä on omat kuriositeettinsa.”
Makkonen tunnistaa projektissa myös henkilökohtaisen kasvukäyrän sekä uuden vahvemman yhteyden Ouluun.
Projektissa työskentelee eri alojen ammattilaisten kanssa, joilla kaikilla on oma vastuualueensa: taiteellinen johto, musiikki, valo, videot, lavastus, lavarakentaminen ja tuotannon prosessit sekä lisäksi tietenkin esiintyjät. Makkonen näkee oman roolinsa toisten työn mahdollistajana, vaikka linjauksiakin on välillä tehtävä.
”Käsikirjoituksen pohjalta on lähdetty vuorovaikutuksessa pallottelemaan eteenpäin. Positiivinen yllätys on ollut tämän monialaisen ja -alueellisen yhteistyön myönteinen energia ja hyvä työkulttuuri.
Mikko Makkonen
- tanssitaiteen maisteri, tanssinopettaja
- esiintyjä, opettaja ja koreografi, toimii myös tanssialan luottamustehtävissä
- intohimoinen perhokalastaja, koripallon harrastaja ja luonnossa liikkuja
- tanssitausta break- ja katutanssilajeissa
- 2020–2024 kuopiolaisen Tanssiteatteri Minimin toinen taiteellinen ja tuotannollinen johtaja
- Vierailevana tanssijana mm. Suomen Kansallisbaletissa, Tero Saarinen Companyssa, Tanssiteatteri Hurjaruuthissa, Kinetic Orchestra –nykytanssiryhmässä ja Pori Dance Companyssa
- Koreografista työtä mm. Kuopion kaupunginteatterissa, Tanssiteatteri Minimissä ja Zodiak – Uuden tanssin keskuksessa


